Obrączka ślubna: 5 przesądów związanych z obrączką

 

Obrączki ślubne to piękny symbol miłości i trwałego związku. Są niejako emblematem wierności w małżeństwie. Często jednak wokół obrączki ślubnej krąży wiele przesądów. Przyjrzyjmy się dziś 5 z nich.

1. Czy obrączka po rozwodzie przynosi pecha?

Nie wszystkie małżeństwa niestety trwają tak długo, jak miałaby to symbolizować obrączka. Wówczas pojawia się zatem pytanie: co zrobić z takimi obrączkami po rozwodzie? Wiadome jest, że żadna ze stron nie będzie już chciała swojej obrączki nosić, ale co dalej - sprzedać, przetopić, wyrzucić czy zachować? Wiele kobiet uważa, że skoro nie będzie już wykorzystywać obrączki w jej dotychczasowej formie, może ją przetopić na przykład na kolczyki czy bransoletkę albo sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić sobie coś przyjemnego, co pozwoli odciąć się od przeszłości. Przesądy mówią jednak wyraźnie: nie przetapiaj obrączki, która przyniosła Ci nieszczęście! Jeśli dalej będziesz nosić to złoto, nawet w zmienionej formie, nie zaznasz ponownie miłości ani szczęścia w życiu.

Zobacz obrączki w naszym sklepie internetowym >>>

2. Jak sprawdzić obrączką płeć dziecka?

W polskiej kulturze od lat praktykuje się wróżenie z obrączek. Mówi się nawet, że pokolenie naszych babć robiło to wręcz bezbłędnie. Ale jakie rzeczy można wywróżyć z obrączki? Na przykład płeć dziecka! Co więcej, aby wykonać tego typu wróżbę, nie musisz nawet jeszcze być w ciąży - bowiem podobno można wywróżyć także, jakiej płci dziecko urodzi się za kilka lat. Aby to sprawdzić, należy przez obrączkę przewlec kawałek nitki, a następnie tak powstałe wahadełko trzymać nad brzuchem. Jeśli obrączka będzie poruszać się ruchem wahadłowym - można spodziewać się narodzin dziewczynki. Jeśli jednak zacznie ona się obracać - najprawdopodobniej urodzi się chłopiec. A co, jeśli obrączka wykona oba ruchy jednocześnie? Gratulacje! Możesz spodziewać się bliźniąt! Co więcej, z obrączki można wywróżyć nie tylko płeć dziecka, ale także wiek, w którym kobieta urodzi pierwsze dziecko czy też to, ile w sumie będzie miała pociech.

Obrączka

3. Kiedy obrączka spadnie podczas ślubu, podnieść ją może tylko ksiądz

Inny przesąd mówi, co się stanie, gdy podczas ceremonii zaślubin jedna z obrączek upadnie na podłogę. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak rzadkie – stres, zdenerwowanie obecnością kamer i emocje związane z tak ważnym momentem w życiu mogą sprawić, że przed ołtarzem zatrzęsą nam się ręce i obrączka zwyczajnie nam się z nich wyślizgnie w najmniej odpowiednim momencie. Nie należy wówczas w pośpiechu schylać się po nią czy jej gonić! Według polskich wierzeń, taką obrączkę może podnieść i podać Parze Młodej jedynie ksiądz przewodniczący ceremonii lub starszy drużba. Sam fakt upuszczenia obrączki w Kościele jednak już zwiastuje nieszczęście, a nawet śmierć osobie, której się to przytrafiło.

4. Dlaczego nie warto wybierać obrączki z drewna?

Ostatnio coraz bardziej modne stają się obrączki wykonane z innych kruszców niż złoto. Po części wynika to pewnie z ceny złota, która z roku na rok szybuje w górę. Z drugiej strony, nie każdemu podoba się też klasyczne złoto. Dlatego Pary Młode czasem decydują się na obrączki z platyny, tytanu lub... drewna. I choć drewniane obrączki z pewnością wyglądają bardzo oryginalnie i ciekawe, zgodnie z przesądem wróżą rychły koniec małżeństwa. Mówi się bowiem, że aby związek był naprawdę trwały, obrączki muszą zostać wykonane z trwałego kruszcu – a do takiego z pewnością nie możemy zaliczyć drewna. Oprócz kwestii przesądów, jest jeszcze kilka powodów, dla których nie warto inwestować w obrączki z drewna – jak choćby fakt, że takich obrączek nie da się później powiększyć ani pomniejszyć. W razie zmiany rozmiaru palca konieczne byłoby więc kupienie nowej obrączki, a to także złamanie pewnego wierzenia, że powinno się nosić tylko obrączki poświęcone, oryginalnie obecne w momencie zaślubin.

5. Co spotka parę, której świadkowie zapomnieli zabrać obrączek na ślub do Kościoła lub urzędu?

Krótko mówiąc - Parę Młodą czeka wówczas wiele niepowodzeń. Dlatego w dniu ślubu warto zadbać, aby przynajmniej kilka osób pamiętało o obrączkach, a świadkowie byli osobami odpowiedzialnymi i obowiązkowymi.

 

Czytaj także: Jak zmierzyć rozmiar obrączki? >>>

ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

12 422 03 50
12 431 21 47

robert@siudek.com.pl