Marilyn Monroe mówiła o nich, że są najlepszym przyjacielem każdej kobiety, z czego z pewnością zdaje sobie sprawę każdy mężczyzna planujący oświadczyny — diamenty, bo o nich mowa, niezmiennie od setek lat podbijają damskie serca, oczarowując swym blaskiem i niezwykłą wartością (nie tylko materialną). Nie każdy diament zachwyca jednak tak samo: im większy, tym piękniejszy jest jego blask. Jeżeli interesuje cię temat największych, najbardziej okazałych diamentów świata, zapraszamy na nasz krótki przegląd tych wyjątkowych kamieni!

Krótka historia diamentu

Diament to jeden z najbardziej pożądanych, najszlachetniejszych kamieni, i jest tak nie bez powodu, bowiem historia jego powstawania jest naprawdę wyjątkowa. A zatem jak powstaje diament? Tak naprawdę rodzą się one głęboko w Ziemi — krystalizują się na głębokościach około 160 do nawet 200 km w bardzo wysokiej temperaturze i pod ogromnym ciśnieniem. Takie rzadko spotykane warunki pozwalają na stworzenie czegoś, co w niewielkiej objętości zawiera wysoką wartość i ogrom piękna. To właśnie głębokość powstawania oraz temperatura i ciśnienie decydują o tym, jak wygląda diament — już po wydobyciu jest on poddawany szlifowaniu, co pozwala wydobyć z niego pełnię blasku. Kiedy powstał pierwszy diament? Historia podaje, że mogło to być nawet kilkaset milionów lat temu, a zaczęto je wydobywać dopiero dużo później. Najprawdopodobniej wiele z tych wyjątkowych kamieni naturalnych wciąż czeka na odkrycie.

Brylant a diament?

Choć te dwa określenia — brylant i diament — używane są często zamiennie, tak naprawdę nie oznaczają tego samego, choć nadal chodzi o jeden i ten sam kamień. Jaka jest więc różnica pomiędzy brylantem a diamentem? Diament to właśnie ten surowy jeszcze kamień, który wydobywany jest z ziemi. Nie ma jeszcze tak pięknego wyglądu i połysku jak w swojej ostatecznej formie. Kiedy jednak podda się go obróbce i szlifowaniu, nada odpowiedni kształt i wysoki połysk, diament staje się przepięknym brylantem gotowym do oprawienia na przykład w pierścionku zaręczynowym lub innej biżuterii.

Diament Cullinan — największy diament na świecie

Najczystszy, a zarazem największy diament na świecie nosi nazwę Cullinan i odkryty został na początku 1905 roku w Republice Południowej Afryki. Ogromna (jak na diament) bryła o rozmiarach 10 × 6 × 6 cm ważyła aż 621,2 g, co stanowi równowartość 3106 karatów. Dla porównania warto uświadomić sobie, że brylanty umieszczone w pierścionkach zaręczynowych rzadko osiągają wagę chociaż 1 karata. Wartość tego największego diamentu świata oszacowana została w 1907 roku na 150 tysięcy funtów szterlingów — tyle właśnie zapłacił za kamień rząd Transwalu, a następnie podarował go w prezencie królowi Edwardowi VII. Zrobiono to za pomocą… zwykłej przesyłki pocztowej.

Król zadecydował o poddaniu diamentu obróbce w holenderskim zakładzie szlifierskim braci Asscher. Ostatecznie wykonano z niego 9 dużych i aż 96 mniejszych brylantów — skutkowało to jednak zmniejszeniem masy o około dwie trzecie. Dwa największe brylanty określane są jako Cullinan I (530,2 ct) i Cullinan II (317,4 ct) i trafiły do skarbca koronnego w Tower w Londynie i stanowią część brytyjskich insygniów państwowych korony angielskiej.

Diament Golden Jubilee

Stosunkowo niedawno odkryty (w 1985 roku) diament o żółto-brązowawej barwie również odkryty został w Republice Południowej Afryki. Co więcej, odkryto go w tej samej kopalni co diament Cullinan i inne znane kamienie. W formie surowej tuż po wyciągnięciu z ziemi ważył zawrotne 755 karatów. Choć w porównaniu z Cullinanem czy innymi największymi diamentami świata, takimi jak Excelsior czy Millennium Star, może się wydawać niewielki, to jednak po obróbce zamienił się w brylant o masie 545,67 karatów. Jest to więcej niż masa oszlifowanego Cullinan I oraz Cullinan II, przez to Golden Jubilee trafił do czołówki największych brylantów świata. Jego nazwa powiązana jest z wydarzeniem, mającym miejsce w Tajlandii. Kamień został bowiem podarowany w prezentcie królowi Bhumibolowi na “złoty jubileusz”, czyli 50-tą rocznicę jego rządów.

Diament Incomparable

Nazwa tego diamentu przetłumaczona z języka angielskiego oznacza “nieporównywalny”, co świetnie opisuje jego wyjątkowe cechy. To kolejny stosunkowo “młody” kamień odkryty przez młodą dziewczynę w 1989 roku. Ważył wówczas około 890 karatów, a znaleziony został… na stercie odpadów kopalnianych. W trakcie czteroletniego procesu obróbki i szlifowania uwydatniono naturalny ciemnożółty kolor diamentu i osiągnięto jego masę ostateczną – 407,48 karatów.

Nieco mniejsze, ale tak samo piękne!

Największe diamenty świata robią wrażenie, jednak prawdą jest, iż rzadko stają się one ozdobą biżuteryjną – trafiają raczej na wystawy, do muzeów lub skarbców królewskich. Te mniejsze, ale połyskujące równie pięknym blaskiem, mogą jednak mieć o wiele większe znaczenie, gdy zostaną podarowane z miłością i obietnicą wierności. Oprawione w pierścionek zaręczynowy czy inny rodzaj biżuterii stają się sentymentalną pamiątką, która dla ich właścicielki stanowi zawsze najpiękniejsze przypomnienie tego, co w życiu najważniejsze.