Prawdopodobnie nieraz zdarzyło Ci się coś podobnego: w pośpiechu przed wyjściem zaglądasz do szkatułki, szukasz swojej ulubionej błyskotki i ją znajdujesz. Jest jednak pewien problem. Zaplątany łańcuszek nie nadaje się do szybkiego wykorzystania. Jak rozplątać łańcuszek, by go nie uszkodzić? Skorzystaj z naszych porad.

Sploty łańcuszków a rozplątywanie – co warto wiedzieć?

Popularnym trendem w świecie biżuterii są tak zwane celebrytki. Te delikatne i filigranowe łańcuszki posiadają niezwykle małe ogniwa. Nie jest łatwo Rozplątać łańcuszek tego rodzaju, jednak nie jest to niemożliwe. Do rozplątania cienkiego łańcuszka trzeba uzbroić się w cierpliwość oraz przygotować dodatkowe akcesoria w postaci szpilki, igły czy też pęsety. Dodatkowym atutem może się okazać odrobina oliwy oraz lupa. W przypadku grubych splotów sytuacja jest nieco prostsza. Może się okazać, że sprawne palce całkowicie wystarczą. Mimo wszystko również i w tej sytuacji należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Rozplątanie łańcuszka w kilku krokach

Jak się zabrać za rozplątywanie łańcuszka? Tak jak wspomnieliśmy, watro wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad i postępować według pewnego schematu, dzięki któremu rozplątanie łańcuszka będzie możliwe.

  1. Spróbuj rozplątać naszyjnik palcami. Ułożenie ozdoby na płaskiej powierzchni i użycie sprawnych dłoni może okazać się wystarczające w przypadku grubszych splotów. Najpierw postaraj się rozluźnić nieco ogniwa. Może się okazać, że po tym zabiegu rozplątanie pójdzie sprawnie i bezproblemowo. Jeśli tak nie będzie, spróbuj rozplątać złoty łańcuszek przy pomocy dalszych wskazówek.
  2. Użyj oliwy. Płyn o właściwościach natłuszczających usprawni zadanie oraz ułatwi przemieszczanie się ogniw. Możesz nalać oliwę do miseczki i zanurzyć w niej samo miejsce splątania. Pamiętaj, że całkowite zanurzenie błyskotki spowoduje, że oczyszczenie jej z tłuszczu będzie trwało znacznie dłużej. Inną metodą jest ręczne umieszczenie oliwy na splątanych ogniwach łańcuszka. Aby nałożyć oliwę fragmentarycznie, posmaruj splątany odcinek łańcuszka ściereczką namoczoną w oliwie.
  3. Sięgnij po igłę. Drobna struktura ozdoby wymaga użycia precyzyjnego i bezpiecznego narzędzia. Sprawdzoną metodą jest umieszczenie igły lub szpilki pośrodku supła i powolne i delikatne przesuwanie jej na zewnątrz. Sprawę może ułatwić użycie dwóch szpilek i przesuwanie ich w przeciwnym kierunku.
  4. Dokładnie oczyść łańcuszek. Jeśli zaplątany łańcuszek jest już przeszłością, wystarczy go oczyścić za pomocą ciepłej wody z dodatkiem detergentu.

Czego nie należy robić podczas rozplątywania łańcuszka?

Wiemy już, jak rozplątać łańcuszek. A czego należy unikać, by rozplątywanie nie zakończyło się fiaskiem?

  1. Nigdy nie rozplątuj złotych i srebrnych łańcuszków w powietrzu. To pierwsza istotna zasada, która pomoże Ci w bezpiecznym odratowaniu splątanej biżuterii. Zaplątany łańcuszek należy ułożyć na płaskiej powierzchni, aby siła grawitacji nie spowodowała splątania w kolejnym miejscu.
  2. Nie spiesz się! Aby rozsupłać splątane łańcuszki, musisz wykazać się opanowaniem i cierpliwością. Pośpiech może tylko pogorszyć sprawę, a w najgorszym wypadku przyczyni się do zerwania cennej błyskotki.
  3. Unikaj siłowych rozwiązań. Rozplątując łańcuszek pamiętaj, z czym masz do czynienia. Delikatne splątane ogniwa łatwo zerwać przy użyciu nadmiaru siły. Tylko dzięki delikatnym i ostrożnym ruchom zdołamy osiągnąć sukces.
  4. Odłóż na bok ostre narzędzia. Wiele osób, chcąc rozplątać cienki łańcuszek, sięga po inwazyjne narzędzia w stylu nożyczek czy noża. Należy jednak pamiętać, że ostre przedmioty są częstą przyczyną nieestetycznych uszkodzeń a nawet zerwania biżuterii. Aby bezpiecznie rozplątać łańcuszek, sięgnij po wspomnianą igłę lub szpilkę.

Jak przechowywać biżuterię aby się nie plątała?

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wobec tego uniknąć plątania się długiej i delikatnej biżuterii, takiej jak srebrny łańcuszek czy wiszące kolczyki? Sekret tkwi we właściwym przechowywaniu biżuterii. Główną przyczyną plątania się złotych lub srebrnych łańcuszków jest ich niewłaściwe przechowywanie. Ozdoby niedbale rzucane do pudełka, szkatułki czy w inne dowolne miejsce są narażone na uszkodzenia. Naszyjniki najlepiej przechowywać w staranny i uporządkowany sposób. Oto niektóre propozycje:

  • Szkatułki odpowiednich rozmiarów – pomagają posegregować i starannie rozłożyć posiadane ozdoby.
  • Stojak na biżuterię – umożliwia przechowywanie kolczyków, bransoletek i łańcuszków w pozycji wiszącej, co zapobiega ich kłopotliwemu plątaniu.
  • Woreczki strunowe – nie chcesz inwestować w kosztowne akcesoria do przechowywania biżuterii? Postaw na wygodne woreczki strunowe, które występują w rozmaitych rozmiarach. Metoda ta pozwala odseparować każdy element biżuterii, co zapobiega zarysowaniom oraz splątaniu.

Przechowując biżuterię na jeden z powyższych sposobów zadbamy o jej świetny wygląd i bezpieczeństwo. Raz na zawsze zapomnij o problemie zaplątanego łańcuszka!