Wyjątkowa trwałość i elegancki wygląd srebra sprawia, że jest ono jednym z najchętniej wybieranych wyrobów biżuteryjnych. Zanim jednak kupimy srebrną biżuterię, warto poznać kilka faktów na temat próby srebra. Co ona oznacza? Oraz czy próba 925 to dobry wybór? Udzielamy odpowiedzi!

Próba metalu – co to takiego?

Każdy wyrób biżuteryjny, wykonany z metali szlachetnych, ma swoją próbę, jednak nie każdy wie, co ona oznacza i w jakim celu jest stosowana. Próbą metalu określa się zawartość metalu szlachetnego w stosunku do pozostałych składników stopu. Próby metalu zostały wprowadzone w celu standaryzacji ilości metali szlachetnych w konkretnych stopach. A co wówczas, gdy badany wyrób zawiera części z tego samego metalu szlachetnego, jednak o innych próbach? Ostatecznie zostaje on określony symbolem odpowiadającym najniżej stwierdzonej w tym wyrobie próbie.

Rodzaje prób srebra

Wyroby jubilerskie ze srebra również mają swoją próbę. Za jej pośrednictwem określa się udział samego metalu szlachetnego – w tym przypadku srebra – w stopie. Dzięki określeniu próby możemy stwierdzić, ile czystego chemicznie srebra zawiera dany pierścionek, naszyjnik czy inny rodzaj srebrnej biżuterii. Można powiedzieć, że próba srebra to informacja o jakości kruszcu, z którego wykonano daną błyskotkę.

Wyróżniamy następujące próby srebra:

  • 800 – zawiera 80,0% czystego srebra oraz 20,0% innych metali
  • 830 – zawiera 83,0% czystego srebra oraz 17,0% innych metali
  • 875 – zawiera 87,5% czystego srebra oraz 12,5% innych metali
  • 925 – zawiera 92,5% czystego srebra oraz 7,5% innych metali

Istnieje także srebro próby 999, które z uwagi na swoją wysoką wartość uważane jest za srebro najwyższej jakości. Jest ono wykorzystywane do produkcji srebrnych monet inwestycyjnych, monet kolekcjonerskich czy medali. 


Chcesz kupić pierścionek zaręczynowy dla swojej ukochanej? Sprawdź >> pierścionki z brylantem.


Próba srebra 925 w jubilerstwie

Co sprawia że srebro o próbie 925 jest najczęściej wybieranym wariantem? Uznaje się, że srebro próby 925 (zawiera 92,5 czystego srebra) to stop najwyższej jakości, o optymalnej zawartości czystego srebra. Jest on idealnym kompromisem pomiędzy szlachetnym charakterem biżuterii, a jej funkcjonalnością. Ozdoby sygnowane próbą 925 to idealne połączenie takich cech, jak wyjątkowy blask, wysoka wartość, trwałość i bezpieczeństwo.

Oznaczenie próby srebra – czy jest potrzebne?

Główną przyczyną oznaczania próby srebrnych wyrobów jest potwierdzenie autentyczności produktu oraz jego jakości. Wyroby o wyższej próbie są trwalsze i bardziej odporne na korozję. Kolejną przyczyną jest przeciwdziałanie oszustwom. Metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, bardzo często są podrabiane. Osoby, które nie posiadają wprawnego oka i doświadczenia, mogłyby łatwo paść ofiarą oszustwa. Oznaczenie próby i składu biżuterii jest również cenną informacją dla osób uczulonych na nikiel, u których łatwo o wystąpienie reakcji alergicznej.

Dlaczego do srebra dodaje się inne metale?

Czyste srebro jest metalem stosunkowo miękkim, który łatwo ulega odkształceniu, kruszeniu, matowieniu czy zarysowaniom. Trwałość biżuterii wykonanej z czystego srebra pozostawiałaby wiele do życzenia. Stop srebra i innych metali nieszlachetnych, takich jak miedź, nikiel czy cynk, sprawia, że złotnik może uzyskać pożądane właściwości stopu, np. odpowiednią twardość, kolor czy wytrzymałość.

Jak sprawdzić, czy to prawdziwe srebro?

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami autentyczność danego wyrobu pomaga zweryfikować próba srebra wybita na biżuterii. Czy istnieją jeszcze inne sposoby na to, aby stwierdzić, czy dana ozdoba została wykonana ze srebra próby 925? 

Czym charakteryzuje się próba srebra 925?

Srebro 925 posiada kilka szczególnych właściwości, które są dla niego bardzo charakterystyczne i pozwalają odróżnić je od innych metali. Po pierwsze – jest bezwonne. Wykrycie metalicznego zapachu świadczy o niższej zawartości szlachetnego kruszcu na rzecz większego udziału stopu miedzi. Po drugie – srebro 925 jest dimagnetyczne, co oznacza, że nie zdoła go przyciągnąć magnes. Po trzecie – niewielki procent metali nieszlachetnych sprawia, że ozdoba z próbą 925 jest nadal stosunkowo miękka. Wyrób można łatwo zarysować czymś ostrym, chociażby paznokciem. I po czwarte – srebro próby 925 po pewnym czasie utlenia się i ciemnieje.

Czy próba srebra 925 jest dobra?

Ozdoby wykonane ze srebra próby 925 uważane są za biżuterię srebrną najwyższej jakości. W tym przypadku wysoka wartość i idealny wygląd i dom w parze z trwałością i wytrzymałością. Błyskotki powyższej próby łatwo utrzymać w czystości. Są one odporne na rdzę i korozję oraz utrzymują piękny blask Przez długie lata. Idealne połączenie metali o różnych właściwościach daje naprawdę zachwycające efekty!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze srebrnej biżuterii?

Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoje ręce trafi prawdziwe srebro oczekiwanej próby, spróbuj znaleźć na danej ozdobie specjalnego oznaczenia. Zwykle jest ono wybite w mniej widocznym miejscu, na przykład na zapięciu naszyjnika. Kolejna bardzo ważna zasada brzmi: kupuj jedynie ze sprawdzonego źródła! Renomowane punkty sprzedaży z stanowią najlepszą gwarancję autentyczności zakupionej biżuterii. Właśnie dlatego Polecamy zakupy wyrobów biżuteryjnych znanego i cenionego jubilera Siudek. Ta wyjątkowa kolekcja zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Podsumowanie

Srebro próby 925 to kompilacja wysokiej jakości, niezwykłego blasku oraz trwałości. Powyższy kruszec okaże się doskonałym uzupełnieniem wielu stylizacji. Srebrna biżuteria sprawdzi się również w roli wyjątkowego prezentu dla ukochanej osoby. Przejrzyj ofertę Siudek i wybierz biżuterię swoich marzeń!