Naturalne perły to jedne z najbardziej cenionych skarbów naszej planety. Niejedna kobieta marzy o tym, by mieć w swojej szkatułce na biżuterię perły. Każda posiadaczka tych wyjątkowych klejnotów powinna wiedzieć, jak dbać o biżuterię z perłami. Udzielamy kilka praktycznych wskazówek.
Perły naturalne a hodowlane
Istnieje wiele rodzajów pereł, które możemy klasyfikować ze względu na ich pochodzenie, barwę czy kształt. Najpowszechniejszy podział tyczy się jednak sposobu ich wytwarzania. Możemy wyróżnić perły naturalne i perły hodowlane. Jest jeszcze trzeci rodzaj ozdób — perły sztuczne. Są one jednak jedynie imitacją prawdziwych kamieni, dlatego określanie tych ozdób perłami stanowi zdecydowane nadużycie.
Oczywiście najbardziej cenionymi klejnotami są perły wytwarzane przez małże bez ingerencji człowieka. Ponieważ naturalne perły powstają samoistnie i występują niezwykle rzadko, są bardzo kosztownym okazem. Ogromny popyt na te piękne klejnoty skłonił jednak ludzi do zapoczątkowania hodowli mięczaków perłorodnych. Polega ona na wprowadzaniu ciała obcego do muszli małży oraz dalszym kontrolowaniu procesu formowania się pereł. Pozyskiwane w powyższy sposób perły stanowią aż 90% całego rynku tych urokliwych kamieni.
Biżuteria z perłami — rodzaje
Biżuteria z dodatkiem pereł to ponadczasowy dodatek dopełniający niejedną kobietą stylizację. W jakiej formie możemy przemycić ten drogocenny diament głębin do swoich stylizacji?
- Naszyjnik z perłami. Klasyczny sznur pereł czy naszyjnik z dodatkiem pereł w nowoczesnym wydaniu sprawdzi się zarówno w zestawieniu z longsleeve i klasyczną marynarką, jak i piękną wieczorową suknią. To bezdyskusyjny musthave każdej eleganckiej kobiety.
- Kolczyki z perłami. Kolczyki z dodatkiem pereł to bardzo uniwersalny dodatek, który sprawdzi się w wielu odsłonach. Możemy postawić na przewlekane kolczyki zakończone perłą lub klasyczny sztyfty. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać wyjątkową formę kolczyków, będącą połączeniem delikatnej perły z niekwestionowanym królem klejnotów – diamentem.
- Bransoletka z perłami. Wiele modeli bransoletek sprawdzi się przy okazji niejednej eleganckiej imprezy, jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej perłę łączy się z mniej formalnymi materiałami, takimi jak srebro czy sznurek jubilerski. Taka lekka i niezobowiązująca forma biżuterii będzie doskonałym wyborem dla kobiet chcących nosić perły na co dzień.
- Pierścionek z perłą. Obecnie na rynku dostępne są zarówno klasyczne jak i nowoczesne modele pierścionków z perłą, co pozwala każdej kobiecie dobrać model odpowiadający jej upodobaniom.
Czy biżuteria z perłami wymaga szczególnej pielęgnacji?
Czy perły powinny być traktowane w jakiś szczególny sposób? Zdecydowanie tak. Wynika to z faktu, że perła jest substancją organiczną, a więc jak wszystkie inne organizmy – zużywa się i starzeje. W przypadku diamentu głębin oznacza to utratę blasku, deformację oraz kruszenie. Jeżeli jednak będziemy należycie pielęgnować biżuterię z perłami, odwdzięczy się ona pięknem i blaskiem przez długi czas.
Przeczytaj także: Co oznaczają kamienie w pierścionkach zaręczynowych?
Przechowywanie i pielęgnacja biżuterii z perłami
Jak możemy ochronić perły przed szybkim zniszczeniem i utratą blasku? Niezbędna jest wiedza, co może zaszkodzić tym cennym i delikatnym klejnotom. Są one wrażliwe na działanie kosmetyków, perfum, dezodorantów, środków chemicznych, a nawet potu! Praktyczne okaże się więc zdejmowanie biżuterii z perłami zaraz po powrocie do domu. A jak najlepiej przechowywać nasze skarby? Warto zdawać sobie sprawę, że szkodzą im silne oświetlenie, wysoka temperatura oraz suche powietrze. Najlepiej zabezpieczyć powierzchnię pereł owijając je w przewiewną, miękką tkaninę oraz trzymając z dala od reszty biżuterii. Perły charakteryzuje stosunkowo niska twardość od 2,5 do 4,5 w skali Mosha. Ważne więc, by przechowywać perły w odosobnieniu, czyli tak, aby uniknąć ich porysowania. A jak należy podejść do ich czyszczenia?
Czyszczenie naturalnych pereł
Perły, jak każda inna biżuteria, wymagają regularnego czyszczenia. Mając do czynienia z delikatnymi zabrudzeniami wystarczające okaże się delikatne przetarcie biżuterii miękką szmatką, np. z włókien bambusowych. Chcąc pozbyć się mocniejszych zabrudzeń, możemy przetrzeć je wilgotną szmatką namoczoną w ciepłej wodzie mydlanej. Po opłukaniu pereł w czystej wodzie, należy je wytrzeć do sucha posługując się miękką ściereczką. Należy pamiętać, że pereł nie powinno się narażać na działanie agresywnych substancji chemicznych.
Jak starzeją się perły?
Pierwszą oznaką starzenia się pereł są deformacje wynikające z rozkładu konchioliny, jednego z głównych składników masy perłowej. W efekcie knejnot traci swój blask i piękną formę. Kolejne etapy to pojawienie się pęknięć i rozwarstwień, łuszczenie a ostatecznie całkowity rozpad. Przyjmuje się, że perły ulegają zniszczeniu po około 100-150 latach. Przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu ich pierwsza posiadaczka z pewnością nie doczeka się ich starzenia.
Możesz być pewna, że jeśli Twoje perły nie będą miały kontaktu z substancjami chemicznymi, będą należycie przechowywane oraz odpowiednio czyszczone – odwdzięczą się swoim niepowtarzalnym urokiem i posłużą Ci przez długie lata!