Kto według słynnej piosenkarki Marylin Monroe jest najlepszym przyjacielem kobiety? Oczywiście diament. A brylant? Czym różni się od tego pierwszego? I który z nich okaże się strzałem w dziesiątkę w przypadku pierścionka zaręczynowego? Kontynuuj lekturę, a poznasz odpowiedzi na te i inne pytania.
Czym charakteryzuje się diament?
Diament to niezwykle trwały i rzadki minerał, który formuje się w głębokich warstwach ziemi. Diamenty powstają w specyficznych warunkach, gdzie panuje wysokie ciśnienie i równie wysoka temperatura. Sam kamień szlachetny w swej naturalnej postaci nie olśniewa swą urodą. Na pierwszy rzut oka nie zachwyca niczym szczególnym. Większość przechodniów przeszłaby obok niego obojętnie. Posiada matową powierzchnię i nieregularne kształty. Dopiero właściwie i starannie oszlifowany diament prezentuje się nadzwyczaj imponująco. Wówczas już wiadomo, że jest to niezwykle drogocenny klejnot. Wiemy już, czym jest diament, teraz zastanówmy się krótko nad tym, czym jest i jak powstaje brylant.
Co to jest brylant?
Brylant to diament oszlifowany w jeden charakterystyczny sposób. To okrągły szlif brylantowy nadaje mu osobliwy i nietuzinkowy charakter. Czym szczególnym charakteryzuje się kamień oszlifowany zgodnie z zasadami okrągłego szlifu brylantowego? Składa się na niego:
- przynajmniej 57 faset (małych, geometrycznych płaszczyzn),
- tafla w górnej części,
- nie mniej niż 33 równoległe fasety w koronie,
- okrągła rondysta,
- minimum 24 równoległe fasety w podstawie,
- niekiedy spłaszczony szpic w dolnej części.
Stwierdzenie, jakoby brylant był oszlifowanym diamentem, jest jak najbardziej trafne. Błędem jest natomiast nazywanie brylantem jakiegokolwiek innego diamentu oprócz tego, który został poddany obróbce przy użyciu szlifu brylantowego okrągłego. Każdy brylant był kiedyś diamentem, ale już nie każdy diament może się poszczycić mianem brylantu. Niestety w potocznej mowie pojęcia diament i brylant są używane zamiennie, co stało się powodem sporego zamieszania.
Czym się różni diament od brylantu?
Różnica pomiędzy diamentem w naturalnej postaci a brylantem jest zauważalna już na pierwszy rzut oka. Nieoszlifowany diament posiada nieregularny kształt oraz matową powierzchnię. To surowiec, który występuje naturalnie w przyrodzie i należy go wydobyć z ziemi. Spotykany jest w postaci bezbarwnej, żółtej, zielonej, niebieskiej czy czarnej. Natomiast brylant, w odróżnieniu od swojego poprzednika, jest wytworem mistrza jubilerstwa i powstaje na skutek oszlifowania diamentu okrągłym szlifem brylantowym. Zachwyca regularnym kształtem, krystaliczną formą oraz nieprzeciętnym blaskiem. Brylanty przyjmują odcień od bezbarwnego po żółtawy.
Reasumując, diament to kamień szlachetny w surowym stanie, który powstaje w wyniku pojawienia się głęboko w strukturze ziemskiej krystalicznych cząsteczek węgla. Diament staje się brylantem w rękach doświadczonego i precyzyjnego szlifiarza. Wówczas przechodzi piękną przemianę w zachwycający klejnot, który stanowi podstawę do wyrobu biżuterii.
Diament czy brylant – który kamień szlachetny jest tańszy?
Wielu mężczyzn, rozmyślając o pierścionku zaręczynowym dla ukochanej, zadaje sobie pytanie: „Co jest droższe: brylant czy diament?”. Oczywistą sprawą jest, że surowy i nieoszlifowany diament jest towarem tańszym aniżeli brylant, czyli ten sam kamień, który posiada odpowiedni szlif. Inną kwestią jest fakt, że przytoczone powyżej pytanie najczęściej zadawane jest w kontekście dostępnej na rynku biżuterii. Tymczasem większość pierścionków z tym drogocennym surowcem szlachetnym posiada oszlifowany diament, czy to o szlifie brylantowym okrągłym, czy innym. Zatem mówiąc o pierścionku z brylantem oraz pierścionku z diamentem na ogół mamy na myśli to samo. Możemy więc dojść do słusznego wniosku, że pytanie „Co jest droższe: brylant czy diament?” wynika z nieprecyzyjnego nazewnictwa.
To, ile kosztuje pierścionek zaręczynowy, nie zależy jedynie od rodzaju szlifu samego kamienia szlachetnego, ale także od kilku innych czynników. Uzasadnione byłoby zatem inne pytanie, a mianowicie: „Co wpływa na cenę diamentu po obróbce?”.
Co wpływa na cenę obrobionych kamieni?
Wartość diamentu po obróbce zależy od czterech zasadniczych czynników:
- masa diamentu – masę diamentów wyraża się w karatach. Jeden karat to ok. 0,2 grama. Oczywiście wzrost masy oznacza jednoczesny przyrost ceny. Ze względu na to, że większe diamenty występują zdecydowanie rzadziej i sa najbardziej pożądane, więcej zapłacimy za jeden większy kamień, niż dwa mniejsze o porównywalnej wadze.
- czystość diamentu – wysoka przezroczystość kamienia oraz brak jakichkolwiek inkluzji i skaz zapewnia jego niepowtarzalny blask oraz sprawia, że jest on niesłychanie cenny i wartościowy w oczach mistrzów jubilerstwa.
- barwa diamentu – choć nie każdy o tym wie, diament naturalnie występuje w różnych odcieniach, od delikatnej szarości, aż po intensywną żółć, błękit czy zieleń. Choć za fantazyjną i nietypową barwę niekiedy przychodzi zapłacić więcej, to diamenty bezbarwne nadal cieszą się największą popularnością i renomom.
- szlif diamentu – proces szlifowania pozwala uzyskać diamenty o różnorodnym rodzaju szlifu. Najbardziej popularnym diamentem jest ten o szlifie brylantowym okrągłym. Innym rodzajem obróbki jest szlif fantazyjny, który występuje w licznych odmianach, takich jak serce, gruszka czy markiza.
Skoro już wiesz, że diament i brylant w kontekście damskiej biżuterii to kamienie o jednakowych właściwościach i wartości, a tym co je różni jest jedynie szlif kamienia, czas zagłębić się w upodobania swojej wybranki. Jaki szlif okaże się strzałem w dziesiątkę w jej wypadku? Ponadczasowy szlif brylantowy, a może szlifowanie diamentów na styl fantazyjnej i nietuzinkowej „gruszki”? Już dziś poznaj nasz asortyment i wybierz ten jeden, wyjątkowy model biżuterii.