Biżuteria wykonana ze złota zazwyczaj kojarzy nam się z trwałością i ponadczasową elegancją. Dlatego nieraz możemy poczuć się zaskoczeni, gdy okazuje się, że nasza złota biżuteria ciemnieje, zmienia kolor albo, co gorsza, zaczyna niejako brudzić nasze ciało. Dlaczego tak się dzieje? Czy to oznacza, że biżuteria jest słabej jakości? Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy, że nasze złoto ciemnieje? 

Czy białe złoto ciemnieje?

Zacznijmy od białego złota, które na pierwszy rzut oka łatwo pomylić ze srebrem. Srebro oczywiście znane jest z tego, że utlenia się i wchodzi w różne reakcje chemiczne, przez co często zmienia kolor na ciemny i wymaga czyszczenia. Jak ta sprawa wygląda jednak w przypadku białego złota? Ważną podpowiedź stanowi tutaj sama świadomość tego, czym tak naprawdę jest białe złoto. Otóż nie jest to twór naturalny – złoto w naturze zawsze występuje w kolorze żółtym. Aby otrzymać białe złoto, do stopu dodawane są mieszanki różnych pierwiastków, na przykład srebra, niklu czy palladu. Mimo to otrzymany odcień nigdy nie jest tak śnieżnobiały, jak ostateczna barwa biżuterii wykonanej z białego złota. Dlatego wykonany stop dodatkowo pokrywa się jeszcze warstwą rodu, czyli metalu szlachetnego, który nadaje biżuterii piękne białe wykończenie.

PROCES RODOWANIA POWSTRZYMUJE TAKŻE PROCESY WPŁYWAJĄCE NA CIEMNIENIE BIŻUTERII, DZIĘKI CZEMU PIERŚCIONKI, KOLCZYKI CZY BRANSOLETKI WYKONANE Z BIAŁEGO ZŁOTA CZERNIEJĄ BARDZO RZADKO.

Co się jednak dzieje, gdy pod wpływem noszenia warstwa rodu zaczyna ścierać się z powierzchni biżuterii? Złoto zaczyna faktycznie zmieniać kolor, jednak nie na ciemniejszy, a na słomkowo-żółty. Jest to kolor otrzymanego stopu białego złota przed rodowaniem. Proces ten można na szczęście powtórzyć, by znów uzyskać śnieżnobiałą barwę.

Dlaczego złoto ciemnieje?

Wiemy już, że żółte złoto ciemnieje o wiele częściej niż białe. To dlatego, że nie jest zabezpieczone warstwą białawego rodu. Jednak nie każda biżuteria wykonana z żółtego złota zmienia kolor. Od czego to zatem zależy? Przede wszystkim od próby złota.

CZYSTE ZŁOTO NIGDY NIE ZMIENIA KOLORU – ZAWSZE JEST WYRAZIŚCIE ŻÓŁTE.

Aby jednak biżuteria wykonana ze złota nadawała się do codziennego użytkowania, jej twardość podnosi się poprzez dodawanie do stopu różnych innych domieszek. W ten sposób otrzymujemy próby złota: na przykład popularna próba 585 oznacza 58,5% czystego złota oraz 41,5% innych pierwiastków. To właśnie zawartość tych pierwiastków decyduje o tym, czy i w jakim stopniu złoto będzie zmieniało kolor. Zatem im wyższa próba złota, tym mniejsze ryzyko, że będzie ono ciemniało.

Na przykład próba 750 czy 585 nie ciemnieje prawie nigdy – prawie, ponieważ czasem zdarzają się silne reakcje alergiczne, reakcje z zażywanymi lekarstwami czy agresywny pot powodujące zmianę koloru nawet złota wysokiej próby. Jeśli jednak chodzi o biżuterię wykonaną ze złota niższej próby, na przykład 375 czy 333, to jest ona tańsza od tej 14-karatowej, ale równocześnie o wiele bardziej podatna na zmianę koloru.

Za proces ten, jak już wspomnieliśmy, odpowiedzialna jest wysoka zawartość innych metali nieszlachetnych w stopie. Domieszki te wchodzą w reakcję ze składnikami znajdującymi się w powietrzu bądź na naszej skórze i zachodzi proces utleniania. To właśnie on jest odpowiedzialny za czernienie złotej biżuterii.

Co robić, gdy złoto ciemnieje?

Jeśli posiadamy biżuterię wykonaną ze złota próby 333 bądź 375 najbardziej podatną na ciemnienie, powinniśmy zrobić dwie istotne rzeczy. Po pierwsze, warto nauczyć się odpowiednio przechowywać taką biżuterię, by nie zmieniała koloru w trakcie leżenia w szkatułce. Skoro wiemy już, że złoto niższej próby reaguje z cząsteczkami znajdującymi się w powietrzu, to najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie ograniczenie jego kontaktu z powietrzem. W tym celu najlepiej włożyć biżuterię do woreczka strunowego, szczelnie go zamknąć, a następnie włożyć w ciemne miejsce, na przykład do szafki bądź szkatułki. Biżuteria przechowywana w ten sposób będzie o wiele mniej narażona na utlenianie i zmianę koloru.

Wiadomo jednak, że biżuterię kupujemy po to, by ją nosić, a nie po to, aby leżała zamknięta w szkatułce. To właśnie podczas użytkowania złotej biżuterii jest ona najbardziej narażona na ciemnienie. Dlatego warto zainwestować w profesjonalny płyn bądź ściereczkę do czyszczenia złota, które można kupić w sklepie jubilerskim bądź Internecie. Od czasu do czasu wystarczy wtedy wyczyścić swoją biżuterię takim profesjonalnym preparatem. Zajmuje to dosłownie kilka minut, a pozwala szybko i łatwo odświeżyć wygląd naszych łańcuszków czy pierścionków i usunąć z nich ciemny nalot powstały w procesie utleniania. Do czyszczenia biżuterii można także użyć domowych sposobów lub skorzystać z pomocy jubilera. Jeśli jednak nie chcemy regularnie zmagać się z problemem czerniejącej biżuterii, warto już na etapie zakupu brać pod uwagę jedynie złoto próby 585 lub wyższej, które zaoszczędzi nam wysiłku w tej kwestii i wymaga jedynie powierzchownego przemycia z brudu od czasu do czasu.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zmierzyć rozmiar palca na pierścionek >>>