Złota biżuteria ma szczególną wartość – nie tylko dlatego, że złoto to metal szlachetny. Często niesie ona ze sobą sentymentalne znaczenie, a nawet delikatne modele dodają całej naszej stylizacji szyku i wdzięku. Dlatego o biżuterię złotą warto dbać zarówno w trakcie noszenia, jak i podczas przechowywania. Tylko wtedy będzie ona służyć nam przez długie lata i zawsze zachwycać swoim wyglądem.

Jak dbać o złotą biżuterię, którą noszę?

Choć złoto jest metalem szlachetnym, to jednak nie odznacza się wyjątkową twardością. Dlatego na noszonym pierścionku, obrączce czy bransoletce często już po pierwszym dniu użytkowania możemy zauważyć zarysowania. Jest to zupełnie normalne zjawisko, którego nie da się uniknąć przy codziennym korzystaniu z biżuterii. Mamy jednak wpływ na inne aspekty dbania o złoto, które nosimy na co dzień.

Pierwszą bardzo istotną kwestią jest zdejmowanie biżuterii po wejściu do domu. Wiele osób często nie zdejmuje jej wcale, gdyż nie czują takiej potrzeby. Jednak zapewniamy, że złota biżuteria podziękuje Ci za wyrobienie w sobie takiego nawyku. Dom to miejsce, w którym nie tylko odpoczywamy, ale także wykonujemy mnóstwo obowiązków i czynności, które mogą narażać naszą biżuterię na szybsze niszczenie. Gotowanie, pranie, sprzątanie – wszystko to nie pozostaje obojętne dla złota na naszych dłoniach. Resztki żywności, domowa chemia czy kremy lub balsamy do ciała lubią zbierać się w drobnych zakamarkach złotych pierścionków czy bransoletek, a po kilku tygodniach takiego użytkowania biżuteria straci swój pierwotny blask i piękny wygląd.

A co z kolczykami i naszyjnikami? One również mogą ucierpieć podczas mycia włosów, używania lakierów do układania fryzury, perfum czy częstego przebierania się. Dlatego najbezpieczniejszym nawykiem jest po prostu zdejmowanie całej biżuterii tuż po wejściu do domu i zakładanie jej przed samym wyjściem.

Kolejna rzecz, o której warto pamiętać podczas codziennego użytkowania biżuterii złotej, to sam sposób jej noszenia. Jeśli chodzi na przykład o pierścionki i obrączki, to zdecydowanie nie polecamy nosić ich obok siebie na jednym palcu. Choć wygląda to często bardzo ładnie i uroczo, warto pamiętać, że biżuteria noszona w ten sposób niszczy się kilka razy szybciej niż noszona osobno. Kiedy metal pociera o metal przy każdym dotknięciu klamki, wzięciu do ręki kluczy czy nawet wykonywaniu innych codziennych czynności, z czasem brzegi pierścionków wycierają się i mogą po jakimś czasie stać się ostre oraz cienkie. Kolejna sprawa dotyczy bransoletek – jeśli Twoja bransoletka jest zbyt luźna, będzie o wiele łatwiej ją zerwać. Dlatego warto udać się do jubilera, by dopasować ją na grubość Twojej ręki i tym samym zminimalizować ryzyko zahaczenia. Długie kolczyki warto nosić raczej w cieplejsze miesiące, gdy nie musimy zakładać czapek i szalików – jest to kwestia wygody i po raz kolejny narażenia na zahaczenie i zerwanie. Zimą wybierajmy krótsze kolczyki blisko ucha.

Jak dbać o przechowywaną złotą biżuterię?

O złotą biżuterię należy dbać nie tylko podczas noszenia, ale także podczas przechowywania. Niezależnie od tego, czy chodzi o przechowywanie przez dłuższy czas w szkatułce, czy jedynie zdejmowanie biżuterii na noc, najważniejsza zasada brzmi: przechowuj biżuterię osobno. Jeśli wrzucisz wszystkie łańcuszki, bransoletki i kolczyki do jednego woreczka lub przegródki, to gwarantujemy, że już następnego dnia będą poplątane, a wydobycie zaledwie jednej sztuki z tak powstałego pęka okaże się sztuką wymagającą czasu i cierpliwości. Bardzo łatwo wówczas o uszkodzenie takiej biżuterii. Dlatego radzimy: odkładaj osobno pierścionki, kolczyki, łańcuszki i bransoletki, a unikniesz w ten sposób zarówno ich splątania, jak i wzajemnego ocierania się o siebie, które powoduje rysy i zniszczenia.

JAK PRZECHOWYWAĆ BIŻUTERIĘ, BY SŁUŻYŁA NAM JAK NAJDŁUŻEJ? NIE TYLKO OSOBNO, ALE TAKŻE W ZAMKNIĘCIU.

Złota biżuteria niższej próby, na przykład 333, w kontakcie z różnymi cząsteczkami zawartymi w powietrzu może zacząć zmieniać kolor na ciemniejszy. Jednak nawet biżuteria próby 585 źle zniesie kontakt z unoszącymi się w powietrzu drobinkami lakieru do włosów, pary wodnej czy perfum. Dlatego biżuterię najlepiej przechowywać zamkniętą w woreczkach strunowych w ciemnym miejscu, na przykład zamykanej szkatułce lub szufladzie. 

Ostatnią istotną kwestią jest regularne czyszczenie biżuterii – zarówno tej noszonej na co dzień, jak i tej przechowywanej. Nawet jeśli złoto nie zmieniło koloru, ogniwka łańcuszków czy przestrzenie pomiędzy kamieniami podziękują nam za regularne mycie i odświeżanie biżuterii. Sposobów czyszczenia jest wiele – zarówno tych domowych, jak i bardziej profesjonalnych. Warto jednak zakupić u jubilera specjalny płyn bądź ściereczkę do czyszczenia biżuterii, a raz na jakiś czas oddać swoje błyskotki do profesjonalnego czyszczenia u jubilera. Pozbędziesz się w ten sposób powierzchownych zarysowań i nawet poważniejszych zanieczyszczeń, a Twoja biżuteria znów nabierze pierwotnego blasku i w ten sam sposób przedłuży się jej żywotność.