Kamienie szlachetne to unikatowe i kosztowne minerały, które zdobią najpiękniejsze wyroby jubilerskie. Zjawiskowe oszlifowane diamenty są marzeniem każdej kobiety, mają jednak swoją cenę. Zdecydowanie tańszą alternatywą, która doskonale imituje prawdziwy brylant, jest cyrkonia. Zachodzi jednak pytanie: jak rozpoznać cyrkonię?
Co to jest cyrkonia?
Tym, co odróżnia naturalne kamienie szlachetne od cyrkonii, jest przede wszystkim ich pochodzenie. Cyrkonia to ozdobny kamień syntetyczny wytwarzany przez rękę człowieka. Co ciekawe, cyrkonia na rynku jubilerskim pojawiła się dopiero w latach 70 ubiegłego stulecia. Młody wiek nie stanął jednak na przeszkodzie, by szturmem podbiła rynek jubilerski. Cyrkonia, nazywana syntetycznym diamentem, powstaje na bazie substancji zwanej dwutlenkiem cyrkonu.
Fizyczne właściwości cyrkonii
Początkowo cyrkonia w towarzystwie złota czy srebra prezentuje się równie zjawiskowo jak diament. Proces jej wytwarzania przebiega w całkowicie sterylnych warunkach, w związku z czym na próżno szukać w niej jakichkolwiek inkluzji czy pęknięć. Cyrkonia jest po prostu idealna. Wraz z upływem czasu traci jednak swój pierwotny blask i staje się bardziej matowa. Na jej powierzchni można dostrzec ślady użytkowania, takie jak rysy czy zatarte krawędzie. Powodem tego jest zdecydowanie mniejsza trwałość cyrkonii, za którą stoi jej współczynnik twardości wynoszący 8,5 w skali Mohsa. Warto zauważyć, że choć wynik ten nie dorównuje diamentom (10/10 w skali Mohsa!), to jednak przewyższa wiele innych naturalnych kamieni szlachetnych.
Rodzaje cyrkonii
Najbardziej znany i rozpoznawalny rodzaj cyrkonia jest transparentny i to on stanowi niemal bezbłędną imitację brylantów. Co ciekawe, jest to tylko jedna z wielu odsłon tego syntetycznego kamienia. Prawdę mówiąc, cyrkonię można uzyskać w niemal dowolnym odcieniu, a o jej końcowym wyglądzie decyduje połączenie konkretnych substancji. Tak też dodatek kobaltu da życie pięknej cyrkonii w kolorze niebieskim, zaś odrobina chromu pozwoli nadać kamieniom kolor zielony.
Porównanie z diamentem
Na pierwszy rzut oka cyrkonia i diament wyglądają identycznie. Ta pierwsza doskonale odwzorowuje jeden z najbardziej wyjątkowych minerałów świata. Prawdziwy diament to szczególnie ceniony kamień szlachetny. Oszlifowane diamenty, czyli brylanty, stanowią synonim klasy i elegancji i są wręczane w wyjątkowych okolicznościach. Wielu mężczyzn stawia właśnie na nie, wybierając pierścionek zaręczynowy dla swojej ukochanej. Ten wyjątkowy element ozdobny kryje w sobie myśl o niepowtarzalnym i trwałym uczuciu. Skoro oszlifowany diament jest tak łudząco podobny do cyrkonii, to co różni te dwa kamienie?
Cyrkonia a diament — różnice
Diament to drogocenny i unikatowy minerał, który dzięki kilku istotnym szczegółom znacznie przewyższa cyrkonię. Rozważmy cztery podstawowe różnice pomiędzy nimi.
- Pochodzenie — diament, tak jak każdy kamień naturalny, występuje naturalnie w przyrodzie. Cyrkonia jest natomiast sztucznym wytworem ludzkim i powstaje w warunkach laboratoryjnych.
- Twardość — cechą szczególną diamentu jest wyjątkowa twardość wynosząca 10 w skali Mosha. Diament można zarysować jedynie innym diamentem. Cyrkonia natomiast uplasowała się na dalszej pozycji z wynikiem 8,5.
- Czystość — sztucznie wytworzone kamienie to kamienie doskonałe — bez żadnej skazy. Niewielkie inkluzje są natomiast domeną naturalnych diamentów.
- Cena — cechą rozpoznawczą diamentów, zaraz obok wyjątkowej twardości i blasku, jest wysoka wartość rynkowa. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup tych ekskluzywnych kamieni, ponieważ oznacza to sporą inwestycję.
Jak odróżnić diament od cyrkonii?
Znanych jest kilka sposobów na to, by odróżnić cyrkonię od diamentu. Każdy z tych kamieni zachowuje się zupełnie inaczej w określonych warunkach. Przyjrzyjmy się bliżej ich cechom szczególnym i sprawdźmy, jak rozpoznać diament domowym sposobem.
- Test przejrzystości — czysta i przejrzysta cyrkonia położona na gazecie umożliwi nam odczytanie znajdujących się pod nią literek. Jeśli mamy do czynienia z diamentem — nie będzie to możliwe.
- Test twardości — diament jest najtwardszym kamieniem z wszystkich minerałów występujących na świecie. Usiłując go zarysować ostrym narzędziem, np. nożem kuchennym, jego powierzchnia pozostanie nienaruszona. Cyrkonia natomiast ulegnie zniszczeniu. Pamiętajmy jednak, że to metoda inwazyjna, która może uszkodzić biżuterię.
- Test termiczny — aby wykonać test ciepła, włóż kamień do gorącej wody. Diament po wyjęciu go z wody nigdy nie będzie nagrzany, natomiast cyrkonia zmieni swoją temperaturę i utrzyma ją przez jakiś czas.
- Test światła — wystarczy przepuścić przez kamień wiązkę światła i ocenić powstałe odcienie. W przypadku diamentu dostrzeżemy odcienie bieli, szarości, czerwieni i pomarańczy. Cyrkonia mieni się zaś wszystkimi kolorami tęczy.
Planujesz zakup pierścionka z brylantem i chcesz mieć absolutną pewność, że w Twoje ręce trafi naturalny kamień szlachetny? Teraz to żaden problem! Porady od specjalistów roren.pl z pewnością pomogą Ci ocenić każdą błyskotkę!