Zatrzymywanie wody w organizmie, ciąża, reakcja alergiczna czy uraz mechaniczny – wszystkie te sytuacje mogą spowodować, że nasz palec spuchnie tak mocno, iż ściągnięcie z niego pierścionka czy obrączki stanie się wręcz niemożliwe. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy może być ona niebezpieczna? Jak sobie poradzić domowymi sposobami? Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat!
Jak zdjąć pierścionek ze spuchniętego palca?
Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że najlepiej takim sytuacjom zapobiegać. Jeśli więc jesteś w ciąży i zaczynasz zauważać, że twoje stopy czy dłonie puchną, najlepiej w ogóle zrezygnować na jakiś czas z noszenia pierścionków. Zdarzają się jednak sytuacje nieprzewidziane, nagłe – na przykład użądlenie przez owada, reakcja alergiczna, poparzenie czy wybicie lub złamanie palca. Wszystkie one mogą skończyć się silną opuchlizną, która skutecznie uniemożliwi zdjęcie biżuterii z dłoni. Taka sytuacja może szybko stać się niebezpieczna – jeśli pierścionek mocno uciska skórę, może blokować dopływ krwi do palca, a to z kolei doprowadzić może do niedokrwienia. Co można wtedy zrobić? Jest kilka sposobów.
Zobacz: wyjątkową ofertę pierścionków, które dopasujesz do swojego rozmiaru >>>
Po pierwsze, nie panikuj. Spróbuj najpierw delikatnie poruszać pierścionkiem, aby spróbować go zdjąć. Pamiętaj, że ciągnięcie go na siłę może tylko pogorszyć sytuację – o wiele lepiej wykonywać powolne ruchy typu góra-dół w stronę paznokcia. Możesz też spróbować kręcić pierścionkiem dokoła palca, aby powoli zaczął się z niego zsuwać. Jeśli to także nie pomoże, wypróbuj jeden lub wszystkie z poniższych sposobów.
- Posmaruj palec
Jednym z najprostszych sposobów jest posmarowanie opuchniętego palca tłustym kremem do rąk, dużą ilością spienionego mydła lub po prostu olejem. Dodatkowo warto włożyć dłoń pod zimną wodę – w ten sposób możemy zmniejszyć obrzęk i jeszcze bardziej zwiększyć poślizg na skórze. Wtedy delikatnie zaczynamy poruszać pierścionkiem, by go zdjąć. - Użyj lodu.
Jeśli palec spuchł nam dość nagle, często może wystarczyć po prostu mocne schłodzenie go. Warto w tym celu włożyć rękę do pojemnika z lodem i trzymać ją tak przez około 1 minutę. Po tym czasie opuchlizna powinna stać się mniejsza i będzie łatwiej zdjąć pierścionek. Warto połączyć tę metodę z posmarowaniem palca czymś śliskim. - Owiń palec folią spożywczą
Folia spożywcza ma tę zaletę, że ściśle przylega do większości powierzchni – również do naszej skóry. W przypadku opuchniętego palca warto więc spróbować owinąć go folią spożywczą od paznokcia w stronę pierścionka, aż dotknie jego krawędzi. Pamiętajmy – folia powinna ściśle przylegać do palca. Możemy dodatkowo dodać nieco oliwy w miejscu, gdzie kończy się folia, a zaczyna pierścionek i w ten sposób próbować przesunąć go na część palca owiniętą folią. - Użyj taśmy klejącej
Jeśli akurat nie masz w domu folii spożywczej, możesz z powodzeniem zastąpić ją taśmą klejącą. Ona również ciasno przyklei się do naszej skóry. Dla wzmocnienia efektu, warto tak zawinięty taśmą palec włożyć jeszcze na chwilę do lodu, a następnie posmarować olejem lub oliwą.
Przy wszystkich wyżej wymienionych sposobach pamiętajmy jednak o jednej ważnej kwestii – jeżeli palec uległ mechanicznemu uszkodzeniu (np. skóra jest rozcięta), lepiej unikać smarowania jej jakimikolwiek środkami chemicznymi lub przyklejania taśmy klejącej. Może to tylko pogorszyć sytuację i spowodować jeszcze większy ból. Jednak co w przypadku, gdy wszystkie wyżej wymienione metody nie pomogą? Istnieje jeszcze jeden sprawdzony domowy sposób.
Pierścionek i nitka: jak to działa?
Owinięcie spuchniętego palca nitką to jeden z najpopularniejszych sposobów ściągnięcia ciasnego pierścionka, który zazwyczaj okazuje się pomocny. Nitka jest o tyle bezpieczna, że raczej nie podrażni nam palca, a na dodatek każdy z nas ma ją w domu. Może to być także nić dentystyczna. Metoda ta polega na wsunięciu jednego końca nitki pod pierścionek (możemy pomóc sobie w tym igłą, zachowując jednak szczególną ostrożność). Następnie nitkę zaczynamy zawijać wokół palca kierując się w stronę paznokcia. Wystarczy dość ciasno owinąć palec mniej więcej do wysokości zwężenia za kostką. Wówczas pociągamy za koniec nitki przełożony pod pierścionkiem, by zacząć ją odwijać. Pierścionek powinien zacząć się zsuwać razem z nią aż do węższej części palca, skąd już łatwo go ściągniesz. Jeśli ten sposób nie zadziała za pierwszym podejściem, spróbuj powtórzyć cały proces.
Może się jednak zdarzyć, że ani posmarowanie palca, ani użycie folii spożywczej czy nawet nici dentystycznej nie pomoże. Zdarza się tak najczęściej wtedy, gdy pierścionek lub obrączka są dość szerokie, a palec mocno spuchnięty lub po prostu zbyt obolały, by czymkolwiek go dotykać czy owijać. Bez obaw – jest jeszcze jeden, ostateczny sposób ściągnięcia pierścionka. Wymaga on jednak wizyty u jubilera, który dysponuje odpowiednimi narzędziami. Wprawny jubiler przetnie pierścionek czy obrączkę w taki sposób, aby dało się ją później naprawić i w razie potrzeby także powiększyć. Bez obaw – ten sposób tylko groźnie brzmi, ale tak naprawdę wcale nie boli. Po zdjęciu pierścionka z palca nie zakładaj go ponownie przez dłuższy czas. Odkształcony palec musi dojść do siebie – daj mu tydzień lub dwa, a gdy już wróci do swoich dawnych kształtów, odwiedź jubilera, aby dopasować rozmiar i uniknąć tego typu problemów w przyszłości.
CZYTAJ TAKŻE: Jak mierzyć rozmiar palca na pierścionek? >>>