Złota biżuteria to ozdoba, która ma zapewnić piękny wygląd i blask. Jednak co wtedy, gdy ukochany pierścionek zaręczynowy, bransoletka w spadku po babci czy kolczyki, które otrzymałaś w prezencie straciły swój blask? Jeżeli biżuteria zaczęła zmieniać kolor na zielonkawo-szary, może to oznaczać, że pojawiła się patyna na złocie. Czym ona właściwie jest, jak powstaje, a przede wszystkim – jak się jej pozbyć? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Czym jest i jak powstaje patyna na złocie?

Czym jest patyna? Jasnozielony, szary lub brunatny nalot, który zaczyna pojawiać się na złotej biżuterii – to właśnie patyna, czyli ostatni etap korozji powstający na stopach miedzi. Patyna na złocie nazywana bywa także grynszpanem szlachetnym lub po prostu śniedzią. Jest ona efektem procesów zachodzących w konkretnych warunkach atmosferycznych, a konkretnie pod wpływem wilgoci oraz tlenku węgla. Co ciekawe, niektórzy producenci czystego złota specjalnie pokrywają swoje wyroby jubilerskie czy złote monety warstwą patyny, aby nadać im efekt “postarzenia”. Robią to także dlatego, że najwyższe próby złota nie mają takich tendencji do pokrywania się patyną, jak niższe.  Co jednak warto podkreślić, proces powstawania naturalnej patyny trwa dziesiątki lat, choć pierwsze objawy można zauważyć zazwyczaj o wiele wcześniej – nawet po kilku miesiącach. Jeśli więc spostrzegłaś na ukochanej bransoletce, pierścionku czy złotych kolczykach niepokojący nalot, dowiedz się, w jaki sposób można się go skutecznie pozbyć.

Jak powinno przebiegać usuwanie patyny?

Na szczęście z patyną na złocie można sobie dość szybko poradzić, zarówno profesjonalnymi, jak i domowymi sposobami. Należy jednak pamiętać, że czyszczenie biżuterii złotej czy srebrnej zawsze powinno być przeprowadzane ostrożnie i delikatnie. Najlepiej użyć miękkich ściereczek, które nie porysują gładkiej powierzchni metalu. Sprawdźmy zatem, jakie są domowe sposoby na usunięcie patyny z biżuterii złotej.

  • Cytryna z solą – świeżo wyciśnięta cytryna to pogromca różnego rodzaju osadów. Gdy dodatkowo przeciętą na pół cytrynę posypiesz solą, a następnie przetrzesz tym zaśniedziałe złoto, ślady korozji powinny szybko zniknąć. Ponieważ jednak ten sposób ciężko zastosować na drobnych przedmiotach z dużą ilością kamieni czy ażurowych zakamarków, warto wypróbować także drugą metodę.
  • Sól z octem – mieszanka octu oraz soli równie dobrze poradzi sobie z nieprzyjemnym nalotem na złotej czy srebrnej biżuterii. Aby stworzyć czyszczącą mieszankę, do gotującej się wody należy dodać sól, a następnie ocet w tej samej ilości. W tak przygotowanym roztworze wystarczy zanurzyć swoją biżuterię na 2-3 godziny, a po tym czasie wypłukać dokładnie pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha miękką ściereczką.
  • Cytryna z sodą oczyszczoną – w tym przypadku także można przygotować mieszankę w formie pasty-papki. Należy w tym celu połączyć sok z cytryny oraz sodę oczyszczoną tak, aby miały konsystencję mokrego piasku. Tak przygotowaną mieszankę nałóż na biżuterię przy pomocy ściereczki lub zużytej, miękkiej szczoteczki do zębów. Ważne jest to, aby po zakończeniu czyszczenia dokładnie wypłukać ozdoby pod bieżącą wodą.

Choć te domowe sposoby wymagają jedynie produktów, które każda pani domu ma w swojej kuchni, nie każdy chce czyścić biżuterię samodzielnie. Dlatego dobrym wyborem będzie także udanie się do pracowni jubilerskiej, gdzie osoby z doświadczeniem i odpowiednimi narzędziami przywrócą Twoim błyskotkom pierwotny blask i piękny wygląd.

Jak dbać o biżuterię?

Aby zaoszczędzić sobie kłopotu z częstym czyszczeniem biżuterii, warto dowiedzieć się, jak odpowiednio o nią dbać. Złoto i srebro przechowywane i traktowane we właściwy sposób będzie bowiem ciemnieć o wiele rzadziej i wolniej. Poznaj podstawowe zasady dbania o biżuterię.

  1. Zawsze przechowuj swoją biżuterię w zamknięciu.

Jak już pisaliśmy powyżej, złoto i srebro śniedzieje w reakcji z wilgocią oraz tlenkiem węgla, znajdującym się w… powietrzu. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zatem zrobić dla swojej biżuterii tuż po powrocie do domu, jest schowanie jej do woreczka strunowego, a następnie do zamykanej szkatułki. W ten sposób drastycznie ograniczysz dopływ wilgoci i powietrza do kruszcu, minimalizując tym samym ryzyko powstawania patynowego nalotu.

  1. Unikaj stosowania perfum czy innej chemii na biżuterię.

Jeśli przed wyjściem z domu psikasz się wodą perfumowaną lub lakierem do włosów, zakładaj biżuterię dopiero po tych czynnościach. Wszelkie osady, które na niej pozostają, mogą bowiem przyspieszać zmianę koloru na ciemniejszy.

  1. Wybieraj złoto wyższej próby.

Jeśli chodzi o zmianę koloru biżuterii, wiele zależy od stopu złota. Jeżeli jest w nim niemal 60% czystego złota (próba 585), biżuteria taka będzie ciemnieć o wiele wolniej, niż stop, w którym znajduje się zaledwie nieco ponad 30% (próba 333). Biżuterię wyższej próby będzie łatwiej utrzymać w czystości, a na dodatek wykazuje się ona większą trwałością w noszeniu codziennym.

Stosowanie się do tych prostych zasad pozwoli Ci skutecznie walczyć z patyną na biżuterii oraz ograniczać jej powstawanie, tak abyś mogła cieszyć się jej pięknym wyglądem przez cały czas!