Zaręczyny to piękny i magiczny moment. Choć towarzyszy im zawsze wielka radość, to właśnie w tym momencie rozpoczyna się dla zakochanych próba, którą nie każdy związek przetrwa. Zdarza się niestety, że zaręczyny zostaną zerwane. Co w tej sytuacji zrobić z pierścionkiem?
Zerwanie zaręczyn: sytuacja trudna dla obu stron
Tuż po zaręczynach najczęściej następuje planowanie ślubu i wspólnej przyszłości. W tym właśnie miejscu zaczynają się przysłowiowe “schody” dla zakochanej pary. Dopóki w związku nie było wielkich planów, wszystko mogło układać się szczęśliwie, ale problemy często zaczynają się w momencie, gdy trzeba podjąć ważne decyzje co do sali weselnej, kredytu na dom czy posiadania dzieci. Pojawiają się pierwsze poważne różnice zdań, silne emocje prowadzą do sprzeczek, a w końcu nagromadzony żal i wyrzuty prowadzą do poważnej kłótni, w trakcie której może paść o kilka słów zbyt wiele. Choć wszystko to dzieje się pod wpływem emocji, wypowiedzianych wyrzutów nie da się już cofnąć. Czasem okazują się na tyle bolesne, że dwie osoby, które wcześniej łączyło silne uczucie, zaczynają się od siebie oddalać. Często najlepszym rozwiązaniem w takim momencie jest zerwanie zaręczyn. Sytuacja ta jest trudna i bolesna dla obu stron, choć żadna z nich nie chciała, żeby w ten sposób zakończył się ich związek.
Zerwanie zaręczyn a przygotowania do ślubu
Często zdarza się, że do zerwania zaręczyn dojdzie niedługo przed ślubem, kiedy praktycznie wszystko jest już dopięte na ostatni guzik. Niestety, wiąże się to z odwoływaniem wszystkich zawartych umów i wpłaconych zaliczek. Sala weselna, fotograf, barman, suknia ślubna, dekoratorka… wszystkie te sprawy należy próbować jak najszybciej rozwiązać. Zazwyczaj na dane usługi wpłacamy przy podpisaniu umowy zaliczkę, zatem zależnie od zapisów umowy jest ona zwracana albo przepada. Można jednak spróbować odsprzedać taką zaliczkę na usługę innej Parze Młodej, której akurat odpowiada ten sam termin i warunki. Bardzo pomocne w tym celu mogą okazać się grupy w mediach społecznościowych utrzymywane w tematyce ślubno-weselnej.
Czy po zerwaniu zaręczyn należy oddać pierścionek zaręczynowy?
Oprócz załatwienia wszelkich formalności związanych z odwoływaniem ślubu i wesela, pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia do rozstrzygnięcia: czy po zerwaniu zaręczyn pierścionek powinien wrócić do mężczyzny, czy też kobieta powinna go zatrzymać? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od okoliczności rozstania, a także odczuć i sytuacji obu stron. Gdyby na to spojrzeć z punktu widzenia prawa, pierścionek taki traktowany jest jako podarunek, a zatem nie ma formalnego obowiązku zwracania go. Jeśli jednak do zerwania zaręczyn doszło z winy kobiety, na przykład w wyniku popełnionej przez nią zdrady, mężczyzna może odwoływać się do przepisów dotyczących darowizny i żądać zwrotu pierścionka z powodu rażącej niewdzięczności. Choć może to wydawać się rzadko stosowane, to jednak w przypadku naprawdę drogich pierścionków zaręczynowych, takie sprawy trafiały nawet na drogę sądową.
Jeśli jednak bierzemy pod uwagę jedynie rozstrzygnięcie tej sprawy pomiędzy byłymi narzeczonymi, sprawa ta wyglądać może bardzo różnie. Jeśli to mężczyzna zdradził bądź w inny sposób doprowadził do rozpadu związku, większość kobiet postanawia zatrzymać sobie pierścionek, a następnie go spieniężyć i kupić sobie za te pieniądze coś innego, na przykład… drogie, wymarzone szpilki. Jeśli jednak związek rozpadł się bez wyraźnej winy jednej ze stron, wszystko zależy od tego, jak one zapatrują się na ten temat. Jeśli kobieta pragnie zatrzymać pierścionek z sentymentu, bo nadal utrzymuje z byłym narzeczonym przyjacielski kontakt, nie ma w tym absolutnie nic złego. Jeśli jednak zerwanie nastąpiło w gniewie i wzburzeniu, kobieta często potrafi wręcz rzucić pierścionkiem w twarz byłego ukochanego. Konkluzja powinna być jedna – z pierścionkiem zaręczynowy, kobieta powinna zrobić to, co podpowiada jej serce i sumienie.