Wybór pierścionka zaręczynowego to jedna z ważniejszych decyzji przyszłego pana młodego. Będzie on zdobił palec jego ukochanej przez resztę wspólnego życia. Co więcej, każdy kamień szlachetny osadzony w złocie niesie ze sobą wyjątkowe przesłanie. Warto zatem dowiedzieć się, co oznaczają kamienie w pierścionkach zaręczynowych, aby dokonać jak najlepszego wyboru.
Rodzaje i symbolika kamieni naturalnych
Kamienie naturalne wykorzystywane w jubilerstwie możemy klasyfikować biorąc pod uwagę ich właściwości fizyczne i optyczne oraz częstotliwość występowania. Najczęściej spotykany podział rozróżnia trzy podstawowe rodzaje minerałów: kamienie szlachetne, kamienie półszlachetne oraz kamienie ozdobne. Te pierwsze charakteryzuje wyjątkowe piękno, ponadprzeciętna trwałość i rzadkie występowanie w przyrodzie. Zalicza się do nich diament, rubin, szafir, szmaragd i topaz. Za te kamienie przyjdzie nam zapłacić najwięcej, gdyż oprócz pięknego wyglądu cechują się rzadkim występowaniem w przyrodzie i wyjątkową trwałością. Kamienie półszlachetne także posiadają duże znaczenie jubilerskie i ozdobne, są jednak zdecydowanie mniej trwałe i bardziej pospolite, a więc i tańsze. Trzecia grupa to kamienie ozdobne, czyli te o najniższej wartości. Są one masowo wykorzystywane w jubilerstwie i cechują się stosunkowo niską ceną. Warto jednak dodać, że powyższy podział jest elastyczny i płynny, a przyczyną jest brak obiektywizmu ogólnie stosowanych klasyfikacji.
Symbolika kolorów w pierścionkach zaręczynowych
Dzięki odcieniom użytych kamieni szlachetnych pierścionki zaręczynowe zyskują jeszcze większą symboliczną wartość. Kolory kamieni szlachetnych kryją w sobie unikalne znaczenie i wiele emocji. Co oznacza każdy z nich?
- Czerwień – podkreśla intensywność miłości oraz pasji. To również symbol odwagi, pewności siebie oraz energii życiowej. Czerwień rubinu to także symbol wielkiej namiętności.
- Niebieski – niebieski kamień, taki jak topaz czy szafir, niesie ze sobą spokój i romantyczny nastrój. Barwa ta odzwierciedla także harmonię, wierność i lojalność.
- Zieleń – uważa się, że zielony kamień w pierścionku zaręczynowym zwiastuje przyszłe szczęście, równowagę emocjonalną i harmonię w związku. Soczysta zieleń szmaragdu to także dobrobyt i płodność.
- Fiolet – kolor ten utożsamia się z tajemniczością i duchową mądrością.. Niepowtarzalna barwa ametystów czy fioletowych szafirów kryje w sobie niepowtarzalność i swego rodzaju magię oraz zmysłowość.
Przeczytaj także: Jak czyścić i przechowywać biżuterię z perłami?
Jaki kamień symbolizuje miłość?
Mimo że każdy pierścionek zaręczynowy wręczony ukochanej kobiecie symbolizuje ogrom uczucia i przywiązania, to istnieje pewien wyjątkowy rodzaj biżuterii, który jeszcze bardziej wzmocni ten przekaz – to czerwony kamień miłości czyli rubin. To właśnie czerwień najbardziej kojarzy nam się z miłością, namiętnością i pasją. Prócz wyjątkowego rubinu możesz postawić na pierścionek zaręczynowy z granatem, który w podobny sposób podkreśli głębię Twoich uczuć przy pomocy tego znaczącego koloru.
Właściwości kamieni naturalnych
Wiele osób ceni kamienie naturalne za przypisywane im wyjątkowe właściwości. Poniżej opisujemy kilka z nich.
- Kryształ górski – kamień o działaniu uspokajającym i oczyszczającym.
- Jaspis – dodaje pewności siebie, wzmacnia asertywność.
- Ametyst – wpływa korzystnie na system nerwowy, zapewnia wewnętrzny spokój i harmonię.
- Agat – dodaje siły, wzmacnia system immunologiczny.
- Opal – pobudza kreatywność, korzystnie wpływa na radość życia i wewnętrzną energię.
To tylko niektóre przykłady niezwykłej mocy minerałów, a jest ich o wiele więcej! Może i Ty chciałbyś, aby jeden z tych wyjątkowych kamieni zdobił biżuterię zaręczynową Twojej ukochanej wybranki?
Klasyfikacja kamieni szlachetnych
Pomimo iż każda ocena kamieni jest subiektywna, to istnieje pewien niezmienny zestaw właściwości, który bierze się pod uwagę poddając dany minerał szczegółowej analizie i klasyfikacji. Dominantą w tym przypadku jest twardość minerału (skala Mosha od 1 do 10), zaś pozostałe cechy to kolor, połysk, czystość oraz szlif.
Za kamienie szlachetne uznaje się najrzadziej występujące minerały, których twardość przekracza 7 w skali Mosha. Do najtwardszych kamieni naturalnych zaliczamy:
- diament – twardość 10,
- rubin – twardość 9,
- szafir – twardość 9,
- topaz – twardość 8,
- szmaragd – twardość od 7,5 do 8.
Najdokładniejsza analiza dotyczy diamentów, czyli najtwardszych i najcenniejszych kamieni. Do ich oceny stosowana jest tzw. zasada 4C, czyli carat (masa, gdzie 1 kr=200mg), colour (kolor), clarity (czystość), cut (szlif).
Unikatowe kolekcje pierścionków zaręczynowych
Wiesz już, co oznaczają kamienie w pierścionkach zaręczynowych. Nadeszła pora, aby wybrać ten jedyny – pierścionek zaręczynowy dla ukochanej. Jeśli zależy Ci na unikalnym i wyjątkowym pierścionku zaręczynowym dla swojej wybranki, zapoznaj się z atrakcyjną ofertą biżuterii Siudek. Znajdziesz tam delikatny i romantyczny pierścionek z rubinem i 4 brylantami (id: P 388) czy wystawny czerwony kamień w towarzystwie aż 36 brylantów (id: P 357). Dla zwolenników klasycznego piękna polecamy ponadczasowy złoty pierścionek z brylantem (id: P 450). Nie trać czasu i już dziś zamów swój wymarzony pierścionek!