Pierścionek zaręczynowy - na której dłoni nosimy?

Moment zaręczyn stanowi dla dwojga zakochanych wyjątkowo magiczną chwilę. Niektórzy mężczyźni starannie go planują, a pozostali decydują się na całkowite oddanie emocjom i spontaniczne wyznanie miłości. Bez względu na to, która opcja będzie bliższa parze, nikt nie lubi zawahania.

Zakochany z pewnością nie chce niecierpliwie czekać na potwierdzenie zaręczyn, a z drugiej strony ukochana nie będzie zadowolona, jeśli jej przyszły mąż zatrzyma się tuż przed ofiarowaniem podarunku. Zdecydowanie nie powinien się wtedy zastanawiać nad tym, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy - na której ręce powinien się znaleźć?

Warto wspomnieć, że kwestia wyboru dłoni, na której powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy, to wyłącznie kwestia tradycyjna. W istocie nikt nie powinien zmuszać narzeczonej do konkretnej ręki, jeśli będzie sprawiał jej tam dyskomfort lub z jakichkolwiek powodów prezentował się źle.

Uznaje się, że w Polsce pierścionek zaręczynowy kobieta nosi na prawej dłoni. Co ciekawe, w wyraźnej większości europejskich państw narzeczone umieszczają ten symbol na palcu drugiej dłoni. Podobnie, jak nasze rodaczki ponad 150 lat temu. Tradycja uległa zmianie, gdy po upadku Powstania Styczniowego Polki na znak żałoby po zmarłych mężach umieszczały pierścionki zaręczynowe na prawej dłoni.

Pierścionek na lewej dłoni

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie?

Zgodnie z polską tradycją pierścionek zaręczynowy w dniu ślubu wciąż powinien znajdować się na serdecznym palcu prawej dłoni. Czemu akurat na tej? Różnych teorii jest bardzo wiele i nikt całkowicie nie jest potwierdzić genezy tego zwyczaju. Jedna z nich mówi o tym, że to właśnie prawą ręką dotykamy serca podczas wyznawania uczuć. Tuż przed przysięgą małżeńską ksiądz wypowiada formułę, podczas której zakochani podają sobie właśnie prawe dłonie.

Po ceremonii ślubnej pierścionek zaręczynowy może znaleźć się na drugiej ręce, ale wcale nie musi. Zdecydowana większość kobiet decyduje się na przełożenie go na serdeczny palec lewej dłoni, ponieważ jego miejsce zajmuje obrączka ślubna. To nie jedyne rozwiązanie. Niektóre młode żony noszą na jednym palcu zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę. Część z nich rezygnuje całkowicie z noszenia symbolu potwierdzającego zamiary o zaślubinach. Ewentualne wspomnienia wracają wówczas dopiero po otworzeniu szuflady, w której zostanie schowany.

Dzięki zadbaniu o wszystkie szczegóły przyszły narzeczony już podczas pierwszego kroku w stronę małżeństwa sprawia wrażenie osoby, która potrafi zająć się wszystkimi obowiązkami. Już wtedy buduje wokół siebie aurę przyszłego męża i ojca, który zaopiekuje się całą rodziną, a także starannie o nią zadba. Cała historia rozpoczyna się od włożenia pierścionka zaręczynowego na prawą rękę! Pozorne detale zaręczyn mogą niektórym wydawać się nieistotne, ale kto z nas nie chciałby, aby ten magiczny moment był idealny w każdym aspekcie?

ul. Wielopole 24
31-072 Kraków

12 422 03 50
12 431 21 47

robert@siudek.com.pl